YEMEK SANATI

Andız Köy Sofrası'na Hoş Geldiniz

Doğala ve tazeye hasret kaldıgımız bugünlerde size tıpkı eski günlerdeki gibi en doğalını ve lezzetlisini sunmak için 1999 yılında kurulduk. Kurulduğumuz günden itibaren kalite ve temizlige verdiğimiz önem bununla birlikte zoru başarma azmi sayesinde kısa sürede yemek sektöründe tanındık ve bu ilkelerimizden asla ödün vermedik. Biliyoruz ki başarı hem sofraya konulan lezzet hem de hakkıyla verilen hizmet sonucu memnun müsterilerimizin bizi tavsiye etmesidir. Hizmette başarı ve sürekliliğin teminatı dürüstlük ve kalitedir prensibiyle hareket ettiğimiz Andız Köy Sofrası olarak gösterdiğiniz yakın ilgi ve desteğinizden ötürü sizlere teşekkür ediyor ve her zaman en iyisini sunacağımızın sözünü veriyoruz.

KURUCUMUZUN MESAJI

1958 yılında KUŞADASI' nın henüz doğallığını yitirmediği,cennetten bir köşe olduğu zamanda dünyaya geldim. İnsanlarının da KUŞADASI kadar güzel olduğu çocukluğumda tepeden manzaraya baktığımda içim titrerdi.Ama yıllar geçtikçe her şey biraz değişti.Benim gönlüm o güzel,henüz tarlalarının sitelerle dolmadığı o çocukluk günlerimin KUŞADASI' nı istedi. KUŞADASI Turizm meslek lisesi mutfak bölümünün ilk mezunlarındanım. Damak zevkine çok önem verir,kalbe giden yolun mideden geçtiğine inanırım. 1999 yılının temmuz ayında ANDIZ KÖY SOFRASINI açtığım zaman, tek dileğim zeytin ağaçlarının arasında doğal bir ortamda konuklara her zaman en taze ve en lezzetli yemekleri sunmaktı. Bizanslılar zamanından kalma tarihi gözetleme kulesi olan andız kulesinin karşısında ``ANDIZ KÖY SOFRASI`` adı altında küçük bir aile işletmesi kurduk. Tanınmamız tabii ki yıllarımızı aldı. Çünkü şehir dışındaydık ve yerleşim yeri değildi. Gelen konuklarımız yemeklerimizi beğenip çevrelerine anlattı. Ağızdan ağıza duyulan zamana yayılan tanıtımdı bizimki. Daha çok yöresel yemekleri seçtik. Hepsini de doğal yöntemlerle ürettik, odun ateşinde pişirdik. İşimizin sırrı kalite, temizlik ve doğallıktır. 1999'da burayı açtığım zaman diktiğim fidanlar ağaç oldu, bahçemiz daha yeşil, ortamımız daha ferah oldu. En büyük mutluluğum gelen konuklarımızın beğenilerini ve teşekkürlerini duymaktır. Bir gün hepinizi ıhlamur ve ceviz ağaçlarımızın altında demli bir çay içmeye bekliyoruz....

Mehmet Topan

SOFRAMIZA Gelİn & NATUREL ÜRÜNLERİMİZİ DENEYİMLEYİN

MASANIZI AYIRTIN

MİSYONUMUZ

Vizyon & Hedef

Her zaman en doğal ürünlerle yapılmış en leziz yemekleri sizlere sunmayı kendimize görev edindik. Bu hususta lezzetten ödün vermeyerek en kaliteli servisi uygun fiyatla sunuyoruz.

Andız çiftliğimizde yetiştirdiğimiz doğal ürünlerimizle size en kaliteli ve en temiz yemekleri sunarak müşteri memnuniyetimizi gün ve gün arttırmayı hedefliyoruz.